Uniwersytet SWPS - Strona główna

„Jak, czego i po co uczyć o dezinformacji?” – po drugim webinarze CEDMO dla nauczycieli

Screenshot z portalu YouTube
float_intro: images/ZDJECIA/aktualnosci/dezinformacja_drugi_webinar.jpg

Dobry nauczyciel potrafi reagować na szerzenie dezinformacji. Chcesz się tego nauczyć? Obejrzyj webinar CEDMO z 30 marca 2023 r., zawierający ciekawą dyskusję Tomasza Wołodźko z ekspertami, m.in. psychologiem dr. Jakubem Kusiem. Współtwórczynią serii webinarów jest dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. Uniwersytetu SWPS, koordynatorka CEDMO w Polsce.

Jak reagować na dezinformację?

Podczas drugiego webinaru z cyklu „Jak, czego i po co uczyć o dezinformacji?” zastanawialiśmy się, jak reagować na przekazy dezinformacyjne i narracje spiskowe w naszym otoczeniu. Wiele osób świadomie lub niezamierzenie wprowadza nas w błąd – podczas spotkań rodzinnych, w taksówce, klasie czy pokoju nauczycielskim. Jako pedagog często nie możesz takich sytuacji ignorować: gdy uczeń rozpowszechnia przy tobie nieprawdziwe informacje, musisz zareagować. Jak to zrobić skutecznie, merytorycznie i bez agresywnej wymiany zdań?

Dwa skuteczne sposoby reakcji

W walce z dezinformacją mogą pomóc:

1. proste internetowe narzędzia – webinar przybliży ci stosowane przez profesjonalnych fact-checkerów narzędzia, dzięki którym łatwo sprawdzisz źródło informacji, autora i czas wykonania zdjęcia oraz udowodnisz, że doszło do dezinformacji;
  2. kompetencje komunikacyjne – z webinaru dowiesz się, jak interpretować wypowiedzi i zachowanie rozmówcy, zobaczysz też na przykładach, w jaki sposób zwalczać dezinformację zgodnie z rekomendacjami specjalistów od komunikacji i psychologów.

Poznaj zalecenia ekspertów

Podczas webinaru wypowiedzieli się znakomici goście:

• Anna Mierzyńska – analityczka informacji, autorka książki „Efekt niszczący: jak dezinformacja wpływa na nasze życie”,
  • Adam Majchrzak – fact-checker ze Stowarzyszenia Demagog i Uniwersytetu Gdańskiego,

Webinar jest częścią międzynarodowego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską (działanie nr 2020-EU-IA-0267) oraz przez polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatytułowanego „PMW" w latach 2021-2024 (umowa nr 5213/CEF/2021/2).
Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Zobacz webinar

Spotkanie poprowadził

Tomasz Wołodźko

Medioznawca i dziennikarz radiowy z ponad 20-letnim stażem w mediach. Naukowo zajmuje się medialnym przedstawieniem sportu i komunikacją dźwiękową w przestrzeni publicznej. Pracuje we wrocławskim Radiu Eska. Jest wydawcą i redaktorem „Wrocławskiej Gazety Kolarskiej” oraz pomysłodawcą i współautorem wyświetlanych w kinach filmowych miesięczników „Kronika Wrocławia” i „Kronika Dolnego Śląska”. Pracował jako koordynator programowy wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej, redaktor naczelny i sekretarz redakcji Radia Eska Wrocław oraz dziennikarz „Gazety Wyborczej” i „Życia Warszawy”. Prowadził szkolenia komercyjne z zakresu wystąpień publicznych, kontaktów z mediami, zintegrowanej komunikacji marketingowej, zarządzania sytuacjami kryzysowymi i kreowania wizerunku publicznego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z brandingu dźwiękowego, dziennikarstwa radiowego, zarządzania instytucją medialną, zarządzania wizerunkiem, etyki dziennikarstwa i mediów oraz kompetencji komunikacyjnych.

Obejrzyj także pierwszy webinar

Pierwszy webinar zawiera odpowiedzi na wiele ważnych pytań:

• Dlaczego dezinformacja jest tak powszechna?
  • Jak rozpoznać dezinformację?
  • Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o dezinformacji, by ich zaciekawić?
  • Jak pokazać wagę problemu?
  • Jak uczyć dzieci krytycznego myślenia?
  • Jakie narzędzia walki z dezinformacją warto pokazać młodzieży?

Organizatorzy

Cykl webinarów organizują Central European Digital Media Observatory (CEDMO) oraz Uniwersytet SWPS (koordynator CEDMO w Polsce). CEDMO to międzynarodowy hub zajmujący się badaniem dezinformacji, przeciwdziałaniem jej i edukowaniem różnych grup społecznych w tym zakresie. Zrzesza badaczy, edukatorów oraz fact-checkerów z Polski, Czech i Słowacji, którzy stoją na froncie walki z dezinformacją. Dowiedz się więcej o współpracy Uniwersytetu SWPS z CEDMO

• CEDMO
  • Uniwersytet SWPS