INSIMO: (Nie)stabilność zawodowa oraz (nie)mobilność przestrzenna w perspektywie młodych ludzi w ruchu. Wpływ pandemii COVID-19
zakończony

mgr

socjolożka, badaczka społeczna

dyscyplina: nauki socjologiczne, psychologia
okres realizacji: 2021 2022 2023

Naukowczynie z Uniwersytetu SWPS podjęły się zbadania, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na życie młodych ludzi: na ich kariery zawodowe, życie codzienne i różne aspekty mobilności przestrzennej. Grupę badaną stanowiły osoby, które uczestniczyły już we wcześniejszym projekcie prowadzonym w naszej uczelni. Zespół badawczy pragnął porównać, jak zmieniło się życie młodych ludzi pod wpływem kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Założenia projektu

Celem projektu „(Nie)stabilność zawodowa i (nie)mobilność przestrzenna w perspektywie młodych ludzi w ruchu. Wpływ pandemii COVID-19” (akronim: INSIMO) jest zbadanie, w jaki sposób młodzi ludzie definiują (nie)stabilność zawodową oraz jaki mają stosunek do (nie)mobilności przestrzennej w kontekście pandemii COVID-19. Projekt INSIMO ma na celu zrozumienie, jak młodzi ludzie postrzegają przeszłość, w jaki sposób odnoszą się do teraźniejszości, a także jak patrzą w przyszłość w związku z kryzysem wywołanym pandemią.

Numer projektu: 2021/41/N/HS6/03681

Badacze społeczni zwracają uwagę, że pandemia COVID-19 ograniczyła mobilność przestrzenną oraz perspektywy zawodowe młodych ludzi, a co za tym idzie, znacznie pogorszyła ich sytuację nasilając niepewność, z jaką muszą się mierzyć. W kontekście potrzeby prowadzenia badań na temat wpływu pandemii na różne sfery życia młodych ludzi podkreśla się, że największą wartość w zakresie danych uzyskamy opierając się na trwających projektach podłużnych (rozciągniętych w czasie), które łączą informacje na temat życia przed pandemią COVID-19 z doświadczeniami specyficznymi dla pandemii.

Projekt INSIMO odpowiada na te potrzeby. Poruszając się na styku studiów nad młodymi, karierami zawodowymi oraz mobilnością, zbadamy wpływ pandemii COVID-19 na pracę, mobilność przestrzenną, oraz życie codzienne młodych ludzi.

Winogrodzka, Dominika kierowniczka projektu
mgr
socjolożka, badaczka społeczna
nauki-socjologiczne
asystent
mgr Dominika Winogrodzkasocjolożka, badaczka społeczna

Metodologia

Projekt INSIMO planowany jest jako rewizyta badawcza. Zakłada ponowny kontakt z osobami badanymi – uczestnikami i uczestniczkami projektu „Przejścia młodych z edukacji na rodzimy i zagraniczny rynek pracy: rola lokalności, grupy rówieśniczej i nowych mediów” (2016–2020), który finansowany był ze środków Narodowego Centrum Nauki w konkursie Sonata Bis 5, nr projektu: 2015/18/E/HS6/00147. Projekt INSIMO zakłada realizację 20 indywidualnych wywiadów pogłębionych z młodymi ludźmi (ur. w latach 1982–1995) z wykształceniem wyższym i doświadczeniami w zakresie mobilności międzynarodowej, którzy wzięli udział w trzech falach projektu „Przejścia młodych z edukacji na rodzimy i zagraniczny rynek pracy: rola lokalności, grupy rówieśniczej i nowych mediów”.

Zespół badawczy

Grabowska, Izabela
dr hab.
Izabela Grabowska
Socjolożka, ekonomistka
[]
dr hab. Izabela Grabowskasocjolog i ekonomistka, specjalizuje się w badaniach kapitału ludzkiego, rynku pracy, migracji i karier zawodowych

Kontakt do kierowniczki projektu: mgr Dominika Winogrodzka

Ponowna wizyta badawcza (czwarte spotkanie z osobami badanymi) stanowi wyjątkową i niepowtarzalną okazję, aby sprawdzić, jak rozumienie i kształtowanie różnych sfer życia (zwłaszcza w odniesieniu do (nie)stabilności pracy i (nie)mobilności przestrzennej), w tym wartości, aspiracji i tożsamości młodych ludzi, zmieniały się w czasie, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu pandemii COVID-19. Przyglądając się skutkom kryzysu COVID-19 z perspektywy cyklu życia, możliwe będzie zidentyfikowanie zagrożeń i nierówności, które mogą wpływać na życie młodych ludzi.