Empiryczna weryfikacja Homeostatycznej Teorii Otyłości wśród dzieci i młodzieży: badania podłużne
studencki

Empiryczna weryfikacja Homeostatycznej Teorii Otyłościwśród dzieci i młodzieży: badania podłużne

mgr

dyscyplina: psychologia
lokalizacja: Katowice
okres realizacji: 2018 2019 2020

projekt naukowy

weryfikacja Homeostatycznej Teorii Otyłości

wśród dzieci i młodzieży: badania podłużne

Jednostka realizującaUNI SWPS katowice
Kwota dofinansowania115 400 PLN
Jednostka finansującaNCN

Okres realizacji projektu: styczeń 2018 – grudzień 2020

Światowa Organizacja Zdrowia jednoznacznie wskazuje na wzrost rozpowszechnienia otyłości u dzieci, młodzieży i dorosłych na przestrzeni ostatnich lat. Pomimo prowadzonych kampanii i programów prewencji otyłości statystyki biją na alarm. Jednak z uwagi na istnienie wielu negatywnych konsekwencji somatycznych i psychicznych otyłości, nadal poszukuje się nowych interdyscyplinarnych sposobów rozumienia otyłości, które pomogą w stworzeniu skutecznych metod pomocy. Projekt mgr Kamili Czepczor-Bernat jest odpowiedzią na powyżej opisany problem. Laureatka grantu Preludium13 zbada zależności zachodzące pomiędzy zmiennymi o charakterze socjalnym, fizycznym i psychicznym.

Założenia i cele

Powszechnie wiadomo, że otyłość związana jest z dużą liczbą negatywnych konsekwencji somatycznych i psychicznych. Osoby z otyłością odczuwają niższą jakość życia, są bardziej niezadowolone z własnego ciała oraz doświadczają więcej negatywnych emocji. Wśród dzieci i młodzieży bycie otyłym jest także związane z większym ryzykiem doświadczenia stygmatyzacji i przemocy werbalnej. Ponadto, wiele osób posiadających nadmierną masę ciała w dzieciństwie, jest otyłych w okresie dorosłości, co wiąże się z wysokimi kosztami leczenia chorób współwystępujących z otyłością w trakcie życia. Co zrobić zatem w sytuacji kiedy wiedza na temat etiologii oraz czynników istotnych dla powstania i utrzymania otyłości w grupie dzieci i młodzieży jest niewielka?

Projekt badawczy „Empiryczna weryfikacja Homeostatycznej Teorii Otyłości wśród dzieci i młodzieży: badania podłużne” ma na celu weryfikację modelu otyłości stworzonego na podstawie przeglądu licznych badań. Model ten skupia się na czynnikach istotnych dla powstania i utrzymywania się otyłości w grupie dzieci i młodzieży.

Problem otyłości w projekcie rozpatrywany jest holistycznie – z uwzględnieniem czynników społecznych, fizycznych i psychologicznych.

Czepczor-Bernat, Kamila kierownik projektu
mgr
[]
mgr Kamila Czepczor-Bernatpsycholog, zajmuje się psychologią jedzenia i psychologicznym kontekstem cielesności

Metody badawcze

Badania zostaną przeprowadzone w grupie dzieci i młodzieży o prawidłowej i nadmiernej masie ciała. Pomiar będzie wykonywany dwukrotnie w odstępie 15 miesięcy i będzie obejmował pomiar badanych w aspekcie ich funkcjonowania ekonomiczno-socjalnego, fizycznego (odnoszącego się do aktywności i sprawności fizycznej, sposobu odżywiania się) oraz psychologicznego (w kontekście istniejącej jakości życia, niezadowolenia z ciała, nasilenia negatywnych emocji, wprowadzanych restrykcji pokarmowych, motywacji do zmiany).

Informacje na temat zależności zachodzących pomiędzy przedstawionymi powyżej czynnikami o charakterze socjalnym, fizycznym i psychologicznym poszerzą wiedzę na temat choroby cywilizacyjnej, jaką jest otyłość oraz pomogą stworzyć bardziej skuteczne działania i programy profilaktyki otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Zespół badawczy

Brytek-Matera, Anna
Psycholog, terapeuta poznawczo-behawioralny
dr hab.