Jak ciąża wpływa na funkcje poznawcze kobiet?

U kobiet ciężarnych często obserwuje się lekkie pogorszenie funkcji poznawczych. Zespół naukowców, w skład którego weszła dr hab. Aneta Brzezicka, prof. Uniwersytetu SWPSCentrum Badań Neuropoznawczych Uniwersytetu SWPS, zbadał, dlaczego tak się dzieje.

#pamięć operacyjna #wybudzenia #ciąża #uwaga #aktygrafia

Co badaliśmy?

• Badaliśmy, czy zaburzenia funkcji poznawczych obserwowane u kobiet oczekujących dziecka mogą być związane z pogorszeniem jakości snu w czasie ciąży.

W jaki sposób?

• W badaniu wzięło udział 19 kobiet w trzecim trymestrze ciąży, zrekrutowanych do badania w Klinice Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz 20 kobiet nie będących w ciąży – jako grupa kontrolna.
  • Badanie przeprowadzono za pomocą standardowych testów słownictwa służącego do oceny zdolności poznawczych, aktygrafii do badania parametrów snu oraz zestawu narzędzi samoopisowych.

Wnioski z pracy badawczej

• Fragmentacja snu w trzecim trymestrze ciąży może wpływać negatywnie na konsolidację pamięci operacyjnej. Kobiety w ciąży często skarżą się na słabsze funkcjonowanie w ciągu dnia oraz na niewystarczająco regenerujący sen.

Dlaczego to badanie jest ważne?

• Wykazaliśmy, że istnieje związek pomiędzy niższą jakością snu w ciąży a gorszym funkcjonowaniem poznawczym.

Możemy się spodziewać pogorszenia funkcji poznawczych, spowodowanych przerywanym snem, u ciężarnych kobiet. Dlatego powinniśmy zwrócić większą uwagę na leczenie zaburzeń snu u kobiet oczekujących dziecka.