Facebook a zdolność do samokontroli

Czy uzależnienie od jednego z najpopularniejszych serwisów społecznościowych ma związek z niższą samokontrolą? Kto jest najbardziej podatny na wpływy Facebooka i jakie to ma konsekwencje? Takie pytania zadali sobie autorzy poniższego badania, a wśród nich: dr hab. Jarosław Orzechowski, profesor Uniwersytetu SWPS.

#samokontrola #Facebook #wpływ mediów społecznościowych #badania naukowe

Co badaliśmy?

• Celem badania było prześledzenie związku między uzależnieniem od Facebooka (podatnością na jego wpływ), a poziomem samokontroli wśród młodych użytkowników Facebooka, którzy jednocześnie nie byliby uzależnieni od gier komputerowych.

W jaki sposób?

• W badaniu wzięło udział łącznie 991 osób, w tym 785 kobiet. Poziom samokontroli uczestników oceniono za pomocą skali NAS-50.

Wnioski z pracy badawczej

• Wyniki badań pokazują, że interakcja z Facebookiem jest intensywniejsza i silniej wpływa na życie tych osób, które mają niską zdolność do tłumienia działań niewłaściwych czy niepożądanych; a to z kolei przekłada się na trudność w osiąganiu celów. Opisanemu mechanizmowi towarzyszy obniżona zdolność do koncentracji na celu i brak wytrwałości. Naukowcy wykazali zatem silny związek między uzależnieniem od Facebooka a poziomem samokontroli. Omawiane badania są o tyle istotne, że zawierają analizę samokontroli w kontekście Facebooka bez powiązania tej zależności z innymi uzależnieniami behawioralnymi np. uzależnieniem od hazardu.